Bydlet lze i družstevně

Člověk, který nemá kde bydlet, to má hodně složité. Určitě se mnou budete souhlasit, že někdo takový nemá zrovna radostný život, protože bezdomovectví má nejednu stinnou stránku. A proto lidé usilují o to, aby bydlení měli. Aspoň nějaké, a pokud je to možné, pak co nejkvalitnější.

A co obnáší takové kvalitní bydlení? Kromě toho, že tu je třeba mít možnost svítit, topit si a podobně, je tu důležitá i záležitost vlastnictví. Nejspokojenější totiž nebývá ten, kdo má jenom nějaký podnájem, ze kterého ho mohou kdykoliv vystěhovat a nejednou ho i vystěhují, ať se mu to líbí nebo ne, ale ten, kdo má svůj vlastní dům nebo byt.

argentinské peníze

Avšak vlastní nemovitost není dostupná všem. Ne každý ji má, a ne každý si ji také zvládne pořídit. Protože jde o tuze drahou záležitost, kterou jen tak někdo financovat nedokáže. Sehnat miliony na vlastní bydlení je prostě nad možnosti značné části našinců.

Když pak chceme koupit vlastní nemovitost, bereme si půjčky. Jenže mnohým z nás na koupi vlastního objektu ani nikdo nepůjčí. Jde o moc peněz, jejichž splacení leckdo z nás nedokáže zaručit.

cizí peníze

A když chce někdo bydlet ve svém, ale na vlastní nemovitost tedy nemá? Pak může přijít vhod hypotéka na družstevní byt. Ta sice na trhu není ničím samozřejmým, a to vzhledem k větší složitosti vlastnických vztahů ke družstevnímu majetku, ale u nebankovní společnosti se sehnat dá. A její největší předností ve srovnání s běžnou hypotékou na vlastní nemovitost je to, že jsou družstevní byty levnější než ty soukromé, není si tu tedy třeba tolik půjčit a uspějí i ti, kteří by si prostě větší sumu půjčit nemohli, protože by ji (možná) nezvládli splácet.

A pořízení si družstevního bytu není nic méněcenného. V družstevním se žije skoro jako v soukromém. A každopádně je to lepší, než se trmácet někde po podnájmech nebo dokonce skončit bez střechy nad hlavou.