Čtyři opery pro každého

Opera má pověst nudného představení, kde oplácané zpěvačky s hlasy jako zvon pějí árie s nesrozumitelnými texty. Může se však stát strhující podívanou, která nás hluboce zasáhne. Mistrně kombinuje dramatické vyprávění s bohatými kulisami a emocemi nabitou hudbou.

zatažená opona

I když se nejedná o váš šálek čaje, je dobré znát alespoň tyto čtyři opery:

1. Prodaná nevěsta

Jde o českou klasiku, která je však proslavená i ve světě. Bedřich Smetana ji zkomponoval podle libreta Karla Sabiny. Odehrává se v prostředí vesnice, kde sedlácké rodiny chtějí vhodně spárovat své děti. Láska však zvítězí nad ctižádostí rodičů i intrikami dohazovače Kecala a Jeník dostane svou Mařenku.

Nejznámějšími částmi jsou úvodní sborová píseň „Proč bychom se netěšili“ a duet Jeníka s Kecalem „Znám jednu dívku“.

2. Rusalka

Malá mořská víla v českých kulisách. Rusalka Antonína Dvořáka měla premiéru v roce 1901 v Praze a představuje základní českou operu, která se často hraje i pod širým nebem. Na rozdíl od Prodané nevěsty končí tragicky. Princ si místo mlčící Rusalky vybere Cizí kněžnu a Rusalka je odsouzena k životu bludičky.

„Měsíčku na nebi hlubokém“ si může zpívat každá nešťastně zamilovaná dívka.

3. Kouzelná flétna

Wolfgang Amadeus Mozart napsal mnoho oper. Don Giovanni či Figarova svatba by mohli patřit mezi nejlepší, ale Kouzelná flétna je jeho poslední, nejpohádkovější a pro běžného diváka velmi atraktivní.

Princ Tamino si musí zkouškami zasloužit princeznu Paminu a čelit přitom intrikám Královny noci. Sekunduje mu komický Papageno, který chce žít se svou milovanou Papagenou. Poněkud zmatený děj je protkán zednářskou symbolikou a filosofií, které v Mozartově době dávaly smysl, ale běžný divák je příliš nepostřehne.

Notoricky známou se stala árie Královny noci se spoustou zdobných trylků.
maska na oči

4. Carmen

Ačkoliv Carmen se odehrává ve Španělsku, ve skutečnosti se jedná o francouzskou operu, která je jednou z nejhranějších na světě. Složil ji Georges Bizet, jenž se jejího věhlasu nedožil, protože zemřel tři měsíce po jejím uvedení.

Cikánka Carmen svede důstojníka Dona Josého, který opustí svou snoubenku a dezertuje. Jenže Carmen už je zamilovaná do toreadora Escamilla. José ji pak ze žárlivosti probodne dýkou.

Hanabera, ve které Carmen zpívá, že láska je volná jako pták, představuje operní poklad, který se objevil v nejednom filmu.