Hlavně že jsou bonusy!

Všichni, kdo si nějakým způsobem vyděláváme peníze, povinně platíme zdravotním pojišťovnám „desátek“. Jenž nám pro změnu dává naději na to, že o nás bude postaráno v případě nemoci, úrazu nebo jiné újmy na zdraví. Těm, kdo nepracují, pak totéž ve valné většině případů platí stát, a to s identickým záměrem – aby se dostávalo péče i našim dětem, penzistům, nezaměstnaným, ženám na mateřské dovolené a podobně.

rodina v hrsti

Odvádíme zdravotním pojišťovnám část svých příjmů a ony se pro změnu starají o to, abychom nemuseli trpět ani tehdy, kdy by byla zdravotnická pomoc případně výrazně nad naše možnosti. Aby nás doktoři nevyhazovali z ordinací, kdykoliv bychom neměli na zaplacení jejich práce.

Ovšem právě – a za mého života ani zdaleka ne poprvé – se mi dostal do rukou, tedy přesněji na monitor počítače, zpravodajský článek, popisující plánovanou činnost našich zdravotních pojišťoven. Hlavně co se týká bonusů, tedy toho, čím si navzájem přetahují atraktivní klienty.
rodina v dešti

Zdravotní pojišťovny prý letos hodlají vyplatit na oněch bonusech skoro 1,3 miliardy korun. Což je o asi 230.000.000 korun víc než loni.

Na preventivní programy a aktivity dá v letošním roce VZP 574 milionů, ČPZP 223 milionů, ZP MV ČR 200 milionů, VoZP 121 milionů, OZP 100 milionů, Revírní bratrská pokladna ZP 35 milionů a ZP Škoda 30 milionů. Přičemž se zástupci všech dotázaných pojišťoven dušují, že se dostane na všechny jejich klienty, kteří o nějaký z nabízených bonusů projeví zájem; že jsou zmíněná čísla realistická, odpovídající předpokládanému zájmu jejich klientů, a i kdyby snad byl zájem větší, vždy mají rezervy, z nichž by se dodatečné výdaje zaplatily.
srdce rodiny

Stačí tak prý, aby si klienti včas podali žádost a doložili platební doklad a zaručeně dostanou peníze na své bonusy na účet.

A na co se tak mohou klienti našich zdravotních pojišťoven těšit?

Jenom tak namátkou:

a) příspěvky na pohybové aktivity

b) příspěvky na očkování nehrazená ze systému zdravotního pojištění

c) příspěvky na poporodní kurzy

d) příspěvky na letní tábory

e) příspěvky na ochrannou přilbu pro dítě

f) příspěvky na školní sportovní pobyty nebo školu v přírodě

g) příspěvky na screening Alzheimerovy choroby

h) příspěvky na přímořské pobyty nemocných dětí, včetně těch komerčních, neorganizovaných zdravotní pojišťovnou, v délce nejméně čtrnáct nocí

i) roční úrazové pojištění dítěte zdarma

To vše nám zdravotní pojišťovny nabízejí navrch. Jako bonusy. Tak hodné jsou, tolik volných peněz mají!

Ovšem přesto bych já uvítal bonus jiný. A to kdyby mi třeba VZP hradila alespoň nezbytné minimum léků. Na které už jí pro bonusy zřejmě peníze nezbývají. Když jsem za dvoje nezbytné léky na předpis na angínu před nemnoha dny doplácel skoro dvě stovky.