Jak nepodporovat množitele psů

Pokud uvažujete nad koupí psa, je jenom na vás, jestli si pořídíte psa s průkazem původu z chovatelské stanice, psa bez průkazu původu od chovatele, nebo psa z útulku. Pokud vám není osud psů lhostejný, měli byste volit mezi první, nebo třetí variantou. Proč?

Psi bez průkazů původu, za které chce majitel peníze, jsou často právě důsledkem neřízeného množení psů. Samozřejmě najdou se takoví majitelé, kteří prostě neuhlídali svoji fenku, a vzniklo z toho štěně. Ti si však většinou řeknou maximálně o peníze za veterinární péči a jsou rádi, že se pes dostal do dobrých rukou. Pokud narazíte na prodej psů bez průkazu původu, pak podporujete množitele, kteří se živí neřízeným množením psů. Na co si dávat pozor?
černý pes

Poznat množírnu není vůbec jednoduché. Inzeráty jsou důvěryhodné, „chovatel“ ukázkově komunikuje, cena štěněte je o něco málo levnější než u štěňat z chovatelské stanice (ale ne zase o moc). Na co se zaměřit a čemu nevěřit?

·         Je to poslední vrh feny, chtěli jí dopřát aspoň jednou za život štěňata. Tohle je častá výmluva, majitel množírny vám nebude vysvětlovat, že je to desátý vrh feny.
mlsání psa

·         Štěně nedostalo papíry protože, prostě cokoli. Pokud získá vrh průkaz původu, pak všechny štěňata bez rozdílu. Jedná se o velice častou výmluvu množitelů.

·         Neměli čas jezdit s fenou na výstavy. Spousta plemen nemá podmínku výstavy, a pokud ano, jedná se pouze o jednu návštěvu… Takže o čase to určitě nebude.

·         Nechtěné krytí, které jsme popsali výše, bývá také častou výmluvou, indikátorem je zde cena psa, která by neměla přesáhnout 1000 Kč.
spící pejsci

·         Znemožnění prohlédnutí si psa je dalším indikátorem množírny. Pokud je chovatel opravdu správný, pak vám umožní vidět vaše štěně třeba už ve třech týdnech věku. Množitelé tímto často zakrývají nevyhovující podmínky. Stejně tak si dejte pozor, pokud vám chce chovatel štěně dovézt

·         Štěně může jít od matky nejdříve ve věku 50 dnů, nejlépe ale ještě asi o dalších 10 dnů později. Štěňata z množíren často odchází už v šesti týdnech.