Jak se připravit na bezobalový nákup

Pokud vás také udivují kvanta plastových obalů po běžném nákupu a chtěli byste zkusit svůj dopad na životní prostředí omezit, nikdy pro to nebyl lepší čas!
chléb v utěrce
V první fázi je nutné zvážit, kterou cestou se chcete dát. Jsou lidé, kteří démonizují veškeré obaly, a to včetně papíru nebo plechovek, ale pro začátečníky by byl takový nákup asi dosti náročný. Osobně k tomu přistupuji tak, že se papír dá spálit – tedy nehrotím to s moukou a hliníkové plechovky jsou opakovatelně recyklovatelné.
1.    Vytvořte si seznam
Otevřete svou spíž a zjistěte, co vám chybí. Sepsáním (třeba i mentálního) seznamu totiž omezíte impulzivní nakupování a tím zabráníte plýtváním jídla. Ono totiž asi 40% celkovéhopotravinového odpadu pochází z domácností. Čísla taková, že na jednoho Čecha ročně to vychází asi na 80 kg. Podívejte se tedy sami sobě do duše a zjistěte, zda kupujete opravdu to, co spotřebujete a jestli to správně skladujete!
Zde taky máte šanci se zastavit a rozmyslet si, který obchod pro svůj účel navštívíte. Například sypané čaje je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách – mnohdy vám za vlastní krabičku dají slevu. Koření také v supermarketu bez plastu nekoupíte.
sklenice na ovoce
2.    Nachystejte vlastní obaly
Dost často můžeme vidět lidi s vlastními plátěnými nebo záclonovými pytlíky. Většinou jejich šití ani nezabere příliš času a podaří se nám tak zrecyklovat starý textil. Pokud ale začínáte a nejste si jisti, zda jste připraveni na takovou investici, můžete si schovat mikroténové sáčky z posledního nákupu a vydat se na cestu s nimi. Jsou opravdu výhodou, protože jsou lehké, skladné a prodavačka hned uvidí, co v sáčku máte a nebudete platit navíc za váhu plátěného pytlíku, který je podstatně těžší. Na sypké potraviny jsou zase vhodné skleněné nádoby.
stánek s ovocem
3.    Vzhůru na nákup!
Nezapomeňte na vlastní tašku, ve které si zboží odnesete. Teď už jen zbývá nakoupit podle seznamu a nebít se za každý plast, který přinesete domů. Pokud s tímto způsobem žití právě začínáte, měli byste oslavovat každý plast, který domů nepřinesete! Mnoho zdaru. 

5/5 - (3 votes)