Jak těžit bitcoin

Pokud se zajímáte podrobně o virtuální svět, jeho novinky, vychytávky a zajímavosti a rádi se stáváte toho všeho součástí, tak vás bez pochyb zaujme také kryptoměna.

Kryptoměna, která je známá také jako virtuální měna, digitální měna nepatří do klasického světa financí. Nespadá pod žádnou banku, vládu, nemá bankéře a transakce probíhají v určité anonymitě. Virtuální měna není hmatatelná a uložit si jí můžete pouze do elektronické peněženky. Je však možné využít speciální směnárny a virtuální měnu vyměnit za tu klasickou.
bitcoin červená

První kryptoměnou a tou pořád nejznámější je bitcoin zkráceně BTC. Abyste tuto měnu mohli mít, tak jí můžete nejen nakupovat, ale dá se také těžit.

Pojďme se tedy podívat zblízka na to, jak těžit bitcoin.

Těžení této kryptoměny se nazývá také anglicky bitcoin mining. Jedná se o proces, na který se používá pouze speciální SW. Ten má za úkol hledat vyřešení matematického problému a umožňovat provádění transakcí, tedy posílání peněz ve virtuálním světě této kryptoměny.

Právě takový těžař (miner) provádí validace transakcí pomocí svého PC a zmíněného speciálního SW. To znamená, že zde se nemůžete setkat s podvodem, protože díky validaci se bitcoiny dostanou ke svému příjemci a nestanete se obětí podvodu.

Díky těžbě vznikají nové bitcoiny. Avšak jejich počet je omezený a může se vytěžit maximálně 21 miliónů. To je rozdíl oproti běžné měně. Klasické peníze se tisknou bez omezení limitem.
peníze v bitcoinech

Speciální soustavou, která na současném trhu kryptoměn umožňuje těžení je ASIC. Mají vysoký výkon a minimální náklady na energie.

Těžařům vzniká odměna za nalezený neboli vytěžený blok a také z každé provedené transakce, ze které jde poplatek, který však není vysoký.

Celý proces je založený na kódu, kterému se říká hashovací. Těžař tedy pracuje se souborem, ve kterém jsou uložené veškeré transakce, které čekají na zpracování. Tyto transakce převede do jednoho bloku a potom hledá řešení matematického algoritmu, tedy hashovací funkce.

Počet těžařů se mění a nelze těžit samostatně jako jedinec, ale pouze jako člen sdružení tzv. mining pool.