Pomalá móda v uspěchané době

Pomalá móda („slow fashion“) je termín označující módní trend, který reaguje na negativní dopady výroby oblečení, které je vyráběno za co nejnižší náklady a je cenově dostupné pro většinu západní společnosti. Nadnárodní módní firmy se neohlíží na dopady na životní prostředí a sociální situaci dělníků ve svých továrnách, nejčastěji v Číně a jiných chudších asijských zemích. Slow fashion naopak dbá na řemeslnou kvalitu a férové podmínky výroby.
malá holčička s kloboučkem
Zastánci tohoto módního směru si jsou vědomi negativních environmentálních a společenských dopadů výroby levného textilu. Vyhýbají se oblečení, které bylo vyrobeno dělníky v asijských zemích za minimální mzdu a v mnohdy pro zdraví škodlivých podmínkách. Proto podporují nákup u lokálních návrhářů, kteří dbají na kvalitu, jsou férově finančně ohodnoceni a často využívají k přírodě šetrné materiály pro výrobu oděvů. Preferují tedy nákup menšího množství dražšího, zato však kvalitního oblečení, nad nákupem levných nekvalitních oděvů, které se mnohdy velmi rychle poničí, vyblednou a končí na skládkách, v lepším případě pak v separovaném sběru textilu.

Další možnou cestou, jak cíle slow fashion naplňovat, je nákup oblečení z druhé ruky. Módní kousky tak udělají radost dalšímu majiteli a samozřejmě také potěší nízkou pořizovací cenou. Řada zákazníků není však motivována nízkou cenou, ale nakupují zde právě kvůli ohledu na životní prostředí a udržitelnost módního průmyslu. Mnoho second-handových obchodů navíc funguje na dobročinné bázi a výdělek věnuje charitě nebo na projekty zaměřené na ochranu zvířat apod. Slow fashion není jen myšlenkou, ale životním stylem.
šatičky na ramínkách

Tento životní styl se netýká jen nákupů v kamenných prodejnách, v době internetu naplňuje koncept pomalé módy také řada maminek. Mnohé jsou jistě motivovány hlavně nižší cenou dětských oblečků, hraček a dalšího vybavení při nákupu z druhé (třetí,…) ruky, ale řada tak činí právě s ohledem na šetrnější spotřebu. Navíc při nákupu z internetového bazaru z pohodlí domova šetří svůj drahocenný čas.