Přikrmování ptáků v zimě

Přikrmování ptáků v zimě

Pohled na plné ptačí krmítko jistě potěší nejedno lidské oko. Ptáci potřebují naši pomoc především v zimě, kdy mají jen velmi omezené možnosti, kde najít dostatečně výživnou potravu. Málokdo však ví, že přikrmovat ptáky je možné a vhodné také přes teplé letní období. Důvod je zcela prostý. Ubývá hmyzu, který ptáci loví a nosí i také svým potomkům. Pokud budeme ptáky přikrmovat i v jarních a letních měsících ulehčíme jim jejich nelehkou situaci. Hmyz přenechají svým mláďatům a sami se dosyta mohou najíst připravenými semínky.

krmitko

Krmítko pro ptáky

Existují spousty druhů a typů ptačích krmítek. Je možné je i zakoupit v různých hobby marketech. Šikovný kutil, který rád vyrábí drobné výrobky https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-13-drobne-vyrobky pro radost, si jistě poradí sám a s trochou nápovědy z internetových stránek dokáže vyrobit krmítko přesně podle svých představ, i potřeb ptačích návštěvníků. Je možné si zvolit krmítka jak pro menší ptáčky, tak i pro ty větší, kterými mohou být hrdličky zahradní či hřivnáči. Umístit krmítko lze prakticky kamkoli, kde bude chráně před útokem predátorů, což ve většině případů jsou například kočky. Stačí dostatečně vysoký kmen stromu či jinak vhodně zabezpečené místo. Krmítko lze dát i za okno na okenní parapet. Pak budeme mít krásnou podívanou přímo za oknem z první řady. Krmítko je potřeba umístit co nejdříve, nejpozději s prvními podzimními dny. Ptákům může chvíli trvat, než krmítko objeví a zvyknou si, že v něm najdou potravu.

drevo

Čím krmit

Je důležité zmínit, že kuchyňské zbytky do krmítka nepatří. Ideální volbou jsou různá semínka. Velice oblíbené a výživné jsou především semínka slunečnice a vlašských ořechů. Můžeme zakoupit speciální krmné směsi pro ptáky, dnes už opět celkem běžně k dostání v obchodech. Je třeba, abychom krmítko pravidelně doplňovali. Pokud už si ptáci navyknou na krmítko přilétat, spoléhají na to, že zde potravu skutečně najdou.