Služby lyžařského servisu

Na odborný lyžařský servis bychom se měli obrátit před každou lyžařskou sezonou. Pokud naše lyžování spočívá jen v tom, že jednou za zimu vyjedeme na týden třeba do Alp, tak bychom si měli nechat seřídit lyže právě před touto dovolenou. Nechceme si přece pobyt v lyžařských rájích kazit nějakými problémy s lyžemi, snowboardem či jiným sportovním vybavením.

ochranné brýle

Co tedy můžeme od odborného lyžařského servisu očekávat?

Na pohledové straně našich lyží v každém případě opraví šrámy, které naše lyže utrpěly při našem loňském sportování. Otupí přebroušením záseky, které lyže utrpěly při vzájemném kontaktu. Pokud se jedná o vrchní stranu lyží, určitě bude servisman věnovat zvýšenou pozornost stavu šroubů, které nám drží vázání na lyži. Při té příležitosti do určité míry rozebere bezpečnostní vázání. „Střeva“ vázání očistí od starého tuku a znova jej promaže. Zkontroluje vypínací prvky a seřídí jeho vypínací síly, tak aby odpovídaly továrnímu nastavení.
lyže u plotu

Ze spodní strany se bude věnovat tomu nejdůležitějšímu co na lyží vůbec je, skluznici. Nejdříve zacelí všechny rýhy, které by při sjezdu lyži zbytečně brzdily a které by se mohly dále provozem zvětšovat. To udělají speciální hmotou, která se roztaví a do rýh se nechá zatéci.

Následně skluznici ve speciálním stroji vybrousí, do úplné roviny. Když je skluznice rovná a do hladka vybroušená, servis ji naglideruje. Gliderování je v podstatě impregnování. Pohyb lyží umožňuje tření, které nataví tenkou vrstvičku vody, po které pak lyže klouže. Voda skluznici přitom vysouší. Je dobré vědět, že většina lyží nemá v době jejich zakoupení impregnovánu skluznici. Proto je vhodné i nové lyže zanést do servisu.

V poslední řadě servis nabrousí hrany lyže, které se při lyžování přirozeně tupí. Tupé hrany nás nepodrží na ledových plotnách a tvrdě upravených sjezdovkách v Alpách. Carvingové lyže neudrží oblouk a ztratí tak svůj účel. Prodlouží brzdnou dráhu našich lyží.

Před vyzvednutím lyží, servis ještě nastaví vypínací síly bezpečnostního vázání a přizpůsobí ho naší lyžařské obuvi.