Jak se zajistit na důchod
FinanceJste v životě, co se týče financí, opatrní a chtěli byste si našetřit i do budoucna? Sousta lidí, zvláště těch mladší generace, má často problémy vyjít s penězi a něco si našetřit. Přitom můžeme jen stěží počítat s tím, že se o nás v důchodu postará stát. Jaké jsou tedy možnosti, jak se na důchod připravit a zajistit si finance sami?
1. Začněte co nejdříve. Čím později totiž začnete, tím to pro vás bude v danou chvíli finančně náročnější, jelikož si budete muset odkládat větší částky najednou.
2. Důchodové spoření. Podstatou důchodového spoření je investice. Takže když vložíte na účet 2 % ze své hrubé mzdy, stát vám přispěje dalšími 3% navíc. Výhodou je právě přispívání státem, ale nevýhodou může být nemožnost vybrat peníze. Ty totiž dostanete až s nástupem do důchodu. Další nevýhodou je nejistá budoucnost těchto důchodových spoření a v neposlední řadě také riziko inflace.
3. Důchodové pojištění. Důchodové pojištění nabízejí pojišťovny. Jedná se o životní pojistku, která je upravená ke spoření. Výhodou je, že si peníze můžete kdykoli vybrat a nemusíte čekat na důchod. Nevýhodou jsou ovšem vyšší vstupní poplatky, které mohou sahat do výše až dvou ročních plateb.
4. Investice. Vkládat peníze můžete např. do nemovitostí, což je vhodné pro dlouhodobé investice a mezi koupí a prodejem si navíc můžete vydělávat pronájmem. Pokud se ale dobře vyznáte v umění, můžete své peníze vložit právě do něj. Další, ovšem málo využívanou možností jsou akcie. Ty mají dlouhodobě nejvyšší výnosnost a výhodou je, že je můžete kdykoli prodat a odstoupit. Nelze ovšem přehlédnout fakt, že je to riskantní. Tradiční a oblíbenou variantou, kam investovat peníze, je zlato. Je stabilní, netýkají se ho výkyvy kurzů měn a budete mít jistotu. Menší nevýhodou můžou být krátkodobé poklesy hodnoty zlata.
Důležité je nespoléhat se pouze jen na jednu z těchto možností, ale v nejlepším případě je porůznu kombinovat. Tak budete mít největší jistotu, že na důchod budete opravdu dobře připraveni a zabezpečeni.