Zbavte se „prázdných“ kalorií jednou provždy
Životní stylHned na začátku je nutno podotknout, že se opravdu nejedná o dietu, ale o celoživotní dodržování tohoto stravování, jednoduše ho přijmout jako svůj životní styl.
A o co se jedná? Nízko sacharidové, tzv. LOW CARB stravování.
Možná už jste tenhle pojem někde slyšeli, ale víc jste se o něj nezajímali, příznivci tohoto životního stylu ho ale vyznávají především ze zdravotního hlediska:
– snižuje se jim cholesterol (ačkoli paradoxně konzumují víc tuků)
– zlepšení cukrovky
– více energie, což vede i k následnému sportování i u těch, kteří si to doteď nedokázali ani představit
– přestávají bolet klouby, záda
– v neposlední řadě lidé žijící podle tohoto typu stravování zhubnou, někteří více, někteří méně, ale velmi přínosné je to, že všichni se cítí „lehce“.
A jak na nízko sacharidové stravování? Někteří výživoví poradci by asi zaplakali, protože tady v žádném případě neplatí jíst až 6x denně, postačí Vám totiž 2, maximálně 3 jídla denně, a dopřát si je můžete skutečně do syta, naopak byste měli vynechat svačiny, aby tělo nemuselo stále zpracovávat „zbytečnou“ potravu, proto jsou 2 jídla denně dostatečně velké.
Co si můžete dopřát a co naopak vyřadit?
Už sám název napovídá, že půjde o vyřazení sacharidů, takže zapomeňte na rohlíky, dalamánky, koblihy, knedlíky, ale i rýži a brambory, jakýkoliv cukr, to znamená i ovoce, dopřát si můžete jen bobulovité, např. borůvky nebo maliny, zapomeňte na obyčejný řepkový nebo slunečnicový olej, a také alkohol typu – pivo, likéry, tvrdý alkohol.
Na rozdíl od sacharidů, které dodávají energii sice rychle, ale jen krátkodobě, proto máte za chvíli hlad, si můžete dopřávat MASO, ZELENINU A TUKY – takže vejce na slanině jsou absolutně v pořádku, připravené ovšem na sádle, ne na oleji, a k tomu dostatek zeleniny, ta by u této stravy měla u každého jídla představovat polovinu talíře, může být i dušená. Je toho mnohem víc, co si můžete dopřávat – ryby, mléčné výrobky (ovšem ne nízkotučné), semínka, jako jsou třeba dýňová, slunečnicová apod., ořechy – vlašské, lískové, mandle, ovšem nepražené a nesolené, až budete pokročilejší a začalo by Vám pečivo chybět, můžete si upéct svoje, ale mouku musíte nahradit moukou kokosovou, lněnou, nebo např. mandlovou. Ve výjimečných případech si můžete dovolit kousek čokolády, ovšem alespoň 70%.
Nezapomeňte však, že tohle není krátkodobá dieta, musíte to mít srovnané v hlavě a pojmout to jako svůj nový životní styl.